SPÓŁKA

Spółka InPhoCat działa na rynku od 2015 roku. Założycielami i udziałowcami spółki są pracownicy Wydziału Chemii UJ, prof. Wojciech Macyk i dr Przemysław Łabuz. Właściciele firmy są autorami wielu prac, patentów i zgłoszeń patentowych, koordynatorami projektów naukowych o łącznym budżecie wynoszącym kilkanaście milionów złotych, w tym finansowanych z funduszy europejskich i funduszy strukturalnych. W roku 2017 firma zmieniła siedzibę i pozyskała znaczące zasoby lokalowe w postaci laboratoriów i pomieszczeń biurowych. Laboratoria są wyposażone w sprzęt niezbędny do wykonywania prac badawczo-rozwojowych. Ustawicznie rozwijane jest zaplecze aparaturowe i warsztatowe firmy, które pozwala konstruować aparaturę i prototypy urządzeń do indywidualnych potrzeb badawczych.

ZAKRES

Działalność firmy związana jest z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych nakierowanych na wdrażanie innowacyjnych technologii oraz z realizacją usług badawczych skierowanych do przedsiębiorców nieposiadających własnego zaplecza badawczo-rozwojowego. W laboratoriach firmy opracowywane są techniki nanoszenia aktywnych powłok i badane właściwości nowych (nano)materiałów powłokowych projektowanych w celu uzyskania określonych funkcjonalności, takich jak eliminacja zanieczyszczeń organicznych i mikrobiologicznych, usuwanie nieprzyjemnych zapachów i lotnych związków organicznych, a także uzdatnianie wody.

MISJA

Misją firmy jest opracowywanie i wdrażanie rozwiązań opartych na wykorzystaniu materiałów katalitycznych i fotokatalitycznych, materiałów nieorganicznych i kompozytów organiczno-nieorganicznych o właściwościach oczyszczających, przeciwbakteryjnych oraz ochronnych. Wyzwania, jakie postawił przed światem rok 2020 w sposób szczególny uzmysłowiły nam jak ważne jest bezpieczne środowisko życia. W tym kontekście intensyfikujemy nasze dotychczasowe prace badawczo-rozwojowe i dostarczamy skutecznych rozwiązań, które mogą pomóc w walce z zanieczyszczeniami, w szczególności epidemicznymi.

OSIĄGNIĘCIA

W 2020 roku uzyskaliśmy tytuł LAUREATA w 13 edycji Konkursu Innovator Małopolski w kategorii firma MIKRO za opracowanie i wdrożenie innowacyjnego preparatu, który aktywuje samoczyszczące fotokatalityczne powłoki z dwutlenkiem tytanu (TiO2) i zwiększa skuteczność ich działania. Powłoki fotokatalityczne zawierające niemodyfikowany dwutlenek tytanu (TiO2) wymagają ciągłego oświetlenia światłem UV, które uruchamia efekt fotokatalitycznego oczyszczania i dezynfekcji. Po modyfikacji powłoki TiO2 opracowanym preparatem aktywność fotokatalityczna zostaje inicjowana światłem widzialnym, na przykład rozproszonym światłem dziennym czy sztucznym światłem wewnątrz pomieszczeń.

 

Przemysław Łabuz

Absolwent Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskał stopień magistra (2006). Następnie zmienił kierunek badań na fotochemię półprzewodników i uzyskał stopień doktora na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego (2011).
Jest członkiem Grupy Fotokatalizy działającej na Wydziale Chemii UJ. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na pograniczu nanotechnologii i biologii i dotyczą interakcji nanocząstek z biostrukturami i biomolekułami. Jego zainteresowania badawcze obejmują mechanizmy fototoksyczności półprzewodników, zwłaszcza tych związanych z generowaniem reaktywnych form tlenu na powierzchni modyfikowanych nanokrystalicznych półprzewodników tlenkowych. Jest autorem kilku artykułów i rozdziałów w książkach, kilku patentów i zgłoszeń patentowych. Opracował metodę uczulania koloidów TiO2 prostymi związkami organicznymi, która znalazła zastosowanie w roztworze fotokatalitycznym do czyszczenia soczewek kontaktowych.
Od 2009 roku szczególnie interesuje się możliwością wykorzystania odkryć naukowych. W 2015 roku został beneficjentem programu Top 500 Innovators prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach programu odbył staż zawodowy na Uniwersytetach w Cambridge i Oxfordzie.

Wojciech Macyk, CEO

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1997), zdobył doktorat na Uniwersytecie Erlangen-Nürnberg w Niemczech (2000). Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest kierownikiem Zakładu Chemii Nieorganicznej oraz Dziekanem Wydziału Chemii. Kieruje również Grupą Fotokatalizy. Jego zainteresowania badawcze obejmują mechanizmy procesów fotokatalitycznych (zwłaszcza związanych z fotosensybilizacją i aktywacją małych cząsteczek na powierzchni TiO2), właściwości redoks fotokatalizatorów, fotokatalityczną detoksykację i dezynfekcję, fotokatalityczne wiązanie dwutlenku węgla, a także fotoelektrochemię i spektroelektrochemię półprzewodników. Jest autorem ok. 120 artykułów i rozdziałów w książkach (cytowanych ok. 5400 razy, h = 37), kilka patentów i zgłoszeń patentowych. Wojciech Macyk był głównym wykonawcą w kilku międzynarodowych i krajowych projektach badawczych. Był promotorem 15 ukończonych prac doktorskich. W latach 2014 i 2015 był profesorem wizytującym w Catalysis Research Centre, Hokkaido University w Sapporo oraz w School of Computing, Engineering and Mathematics, Western Sydney University. Otrzymał szereg nagród, w tym nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe, nagrodę Prezesa Rady Ministrów za pracę habilitacyjną, stypendium „Zostań z nami! przyznane przez tygodnik Polityka, laureatem stypendium dla młodych naukowców przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), laureatem Nagrody Alberta Wellera przyznana przez Niemieckie Towarzystwo Chemiczne (GDCh, Niemcy), nagrody Fundacji Staedtler za pracę doktorską (Niemcy), nagrody Procter & Gamble za pracę magisterską. Zdobył również srebrny medal na 24. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej, Pittsburgh-Washington, USA (1992).

Joanna Macyk

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1997), uzyskała doktorat z chemii na Uniwersytecie Erlangen-Nürnberg w Niemczech w 2002 roku. Posiada piętnastoletnie doświadczenie w branży farmaceutycznej, w tym radiofarmacji (m.in. pracowała dla takich firm jak Pliva, Teva i Voxel). Aktywnie działała w obszarach kontroli jakości, badań i rozwoju, zapewnienia jakości oraz produkcji farmaceutycznej jako analityk, kierownik kontroli jakości oraz osoba wykwalifikowana (QP). Jej doświadczenie koncentruje się na budowaniu i zarządzaniu laboratoriami zgodnie z wytycznymi systemów jakości, w szczególności na zapewnieniu jakości i bezpieczeństwa produkcji. Jest konsultantem we wdrożeniach GLP, GMP i powiązanych systemów zapewnienia jakości w laboratoriach, w tym:

    • rozwój, optymalizacja, weryfikacja, walidacja i transfer technologii i metod analitycznych,
    • przygotowanie dokumentacji GLP i GMP (SOP, instrukcje, dokumentacja kontroli i walidacji),
    • przygotowanie do audytów w obszarach produkcji i kontroli jakości,
    • dostosowanie laboratoriów do systemów ISO, GLP i GMP,
    • spełnienie wymagań we wdrażaniu produktów leczniczych na rynku polskim, europejskim i amerykańskim.

Swoim doświadczeniem chętnie dzieli się także ze studentami i młodymi naukowcami jako wykładowca na Wydziale Chemii UJ. Jako certyfikowany Project Manager Specialist (IPMA Polska, poziom D) zajmuje się również planowaniem i zarządzaniem projektami.